چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم؟ - مجله بیش فعالی ایران - استراتژی هایی کاربردی

تا به حال شده از خود بپرسید : چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم ؟  این سوال هم برای والدین و هم برای کسانی که که با کودک بیش فعال در ارتباط هستند، سوالی حائز اهمیت است. اما به راستی چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم ؟ کودکی که شاید کمی با بقیه متفاوت است و یا نیاز های ویژه ای دارد. او شاید یک جا بند نشود، وظایفش را به درستی انجام ندهد، رفتار های بی فکر بکند و درک درستی از دستوراتی که به او داده میشود نداشته باشد. پس برای یافتن پاسخ سوال که مطرح شد، استراتژی های زیر را مطالعه کنید .

محیطی برای توجه مفید

بزرگ کردن یک کودک بیش فعال، صبر ایوب میخواهد. فرزندی که انرژی بی نهایتی دارد. انرژی که انگار قصد تمام شدن ندارد. کودکی که شاید زیاد حرف بزند. فرزندی که شاید صبورترین والدین را نیز خسته کند. یکی از راه حل های پیشنهادی برای هدایت تمرکز کودک، آماده کردن بستری برای توجه مفید است. مثلا بازی یا فعالیتی که انرژی کودک شما را تخلیه کند و بتواند حواسش را به خود جذب کند.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم

دادن دستورالعملهای کاربردی

دستورالعملهای کاربردی به چه معناست؟ دستورالعملهای کاربردی، آن دسته راهنمایی هایی هستند که واضح و شفاف بوده و در شرایط درستی به کودک داده میشوند، شرایطی که محرک های محیطی از آن حذف شده باشند. محرک هایی مثل خاموش بودن تلویزیون،بازی و یا هر چیز دیگر.همچنین برقراری ارتباط چشمی و قراردادن دست روی شانه ی کودک نیز می تواند موثر باشد(بخاطر کوتاه بودن دوره ی تمرکزی بیش فعال ها). با رعایت موارد بالا، می توانید اطمینان بیشتری کسب کنید که فرزندتان به درستی متوجه دستورالعمل های شما شده و آنها را رعایت میکند.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم ؟

تلاش فرزندتان را تحسین کنید

اوقاتی که کودکتان تلاش میکند تا بهتر باشد، او را تحسین کنید. همچنین سعی کنید که تحسین کردنتان کاملا مشخص باشد، یعنی به جای گفتن “آفرین” از عبارت : { کارت عالی بود که ظرف ها رو توی سینک گذاشتی} استفاده کنید. این گونه تحسین ها نتیجه ی بسیار خوبی دارد و انگیزه ای برای کودکتان می شود تا رفتارش را بهتر کند.

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم ؟

از سیاست وقفه استفاده کنید

وقتی کودکتان بیش از حد تحریک شده و یا ناراحت است، به جای تنبه از او بخواهید تا به خودش وقفه دهد. یعنی به قسمتی از خانه برود و تا وقتی آرام نشده آنجا را ترک نکند. ذهن بیش فعال ها نیاز به زمان هایی برای وقفه دارد که به حس آرامش برسد .

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم ؟ : رفتار های ناپسند آنها را نادیده بگیرید

کودکان بیش فعال، معمولا رفتارهایی را برای جلب توجه انجام میدهند. با نادیده گرفتن این رفتار های ناپسند، به آنها نشان دهید که با تکرار این اقدامات نمیتوانند نتیجه ی دلخواه خود را به دست بیاورند. رفتارهایی مثل سر و صدای زیاد، غر زدن و یا شکایت های مکرر از این دسته رفتارها هستند.

به رفتارهای طبیعی کودکان مجال ابراز بدهید

چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم

طوری رفتار نکنید که کودکتان به این فکر کند که نمیتواند کاری را درست انجام دهد و همیشه اشتباه میکند. این رفتار ها به شدت به عزت نفس کودک آسیب می رساند. مثلا اگر فرزندتان نمیخواهد وسط بازی غذا بخورد، غذا را برای وقت دیگری کنار بگذارید و با اصرار و یا تنبیه او را مورد بی مهری قرار ندهید. شاید کودکان بیش فعال کمی متفاوت باشند، ولی باز آنها کودک هستند و بعضی رفتار ها در کودکان طبیعی اند.

سخن آخر، چگونه با کودک بیش فعال رفتار کنیم:

این نکته را در نظر داشته باشید که تمام کودکان متفاوت هستند. آنها هر کدام نیازهای خاص خودشان را دارند و شرایط خاصی را برای تربیت میطلبند. کودکان بیش فعال هم از این نظر مستثنی نیستند.پس با صبر و حوصله و چاشنی عشق، میتوان کودکان را در این بحران طاقت فرسا یاری کرد.

 

حتما در تست بیش فعالی شرکت کنید

منبع مقاله: verywellfamily

 

دیدگاهتان را بنویسید