مشکلات بیش فعال ها - مجله بیش فعالی ایران

مشکلات بیش فعال ها در زندگی تحصیلی و اجتماعی کم نیستند. پس در صورت حدس و گمان در مورد بیش فعالی کودک خود سریعتر درمان را آغاز کنید تا از بروز مشکلات زیر پیشگیری کنید. این مشکلات در بزرگسالی هم همراه بیش فعالها هست .

اگر به داشتن بیش فعالی در خودتان یا کودکتان شک دارید در تست بیش فعالی شرکت کنید .

مشکلات بیش فعال ها

مشکلات اجتماعی

کودکانی که بیش فعالی دارند ممکن است از سمت سایر بچه ها طرد شوند یا مورد بی مهری قرار بگیرند. چون بیش فعال ها معمولا به وسایل بقیه آسیب میزنند و یا بازی ها را خراب میکنند. کودکان بیش فعال به راحتی لقب “مشکل ساز” میگیرند و والدین شان فکر میکنند مشکل از آنهاست که نمیتوانند کنترل شان کنند. یک مادر ، در مورد پسر شش ساله اش میگوید :
” اون همیشه توسط بقیه بچه ها و پدر مادراشون سرزنش میشه ، حتی واسه کارایی که نکرده ! ”
پدر دیگری میگوید :
” پسرم تازه بیش فعالیش تشخیص داده شده، قبلش همه فکر میکردن تربیتش مشکل داشته و خب این برای ما حس خوبی نبود”

یکی از مشکلات بیش فعالی این است که کودکان متوجه نیستن رفتارشان چه تاثیری بر دیگران میگذارد. آنها میخواهند دوست پیدا کنند، ولی نمیدانند چگونه! آنها رفتار های اجتماعی پایه ای که بقیه بچه ها طبیعی می آموزند را یاد نمیگیرند. همچنین آنها بخاطر انجام کارها بدون فکر، ممکن است توسط دیگران برای انجام کارهای نادرست، به راحتی تحریک شوند.

رفتار های بدون فکر

کودکان بیش فعال معمولا بدون فکر حرف میزنند و اقدامات مختلف میکنند. آنها همچنین به راحتی حواسشان پرت میشود. آنها معمولا برایشان سخت است کارهایی که به انتظار کشیدن نیاز دارند را به اتمام برسانند. بعضی اوقات برای آنها آسانتر میشود اگر برای انتظار کشیدن جایزه ای دریافت کنند یا انگیزه آنها را تقویت کنید. این به آن معنا نیست که آنها از عمد کلافه میشوند، بلکه برای آنها سخت است که این قبیل کارها را انجام دهند.

مشکلات بیش فعال ها

مشکلات بیش فعال ها در توجه

کودکان بیش فعال محدوده ی توجه کمی دارند. برای آنها تمرکز کردن برای یاد گرفتن مهارت های جدید یا درس خواندن سخت است. تحقیقات در آمریکا نشان داده که ۹۰ درصد بیش فعال ها در مدرسه موفق نیستند و ۲۰% آنها نیز در خواندن مشکل دارند. به مثالی که یک مادر تعریف کرده است میپردازیم :

” هر شب این داستانا رو داریم. به حرفامون گوش نمیده، مشقاش و کاراشو نصفه ول میکنه، مسخره بازی سر کلاس در میاره و هم حواس خودشو پرت میکنه هم حواس بقیه رو” !

این مثال اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری را مشخص میکند. حتما قبلا از اینکه بچه های بیش فعال به مدرسه بروند باید درمانشان آغاز شود. بچه ها خودشان از نشانه هایی که در مدرسه دارند ناراحت میشوند، اما نمیدانند چطور تغییر کنند.

آیا داروهای بیش فعالی برای بچه ها خطرناک است ؟

 

مشکلات بیش فعال ها

فعالیت بدنی زیاد

مادر یک بیش فعال، یک سالگی فرزندش را اینگونه توصیف میکند :

هر روز صبح با خواسته های طاقت فرسا و سرسام آورش شروع میشد. هیچکس بخاطر مشکلایی که ایجاد میکرد نمیتونست نگهش داره. اصلا نگه داشتنش لذت بخش نبود و نمیشد هیچ جا بردش. سطح انرژیش خیلی زیاد بود. به عنوان مادرش همش فکر میکردیم کجای راهو اشتباه رفتم !

اگر فرزند شما قبل از مدرسه فعالیت بدنی زیادی دارد و برای شما نگران کننده نیست پس از مدرسه ممکن است نگرانی های شما آغاز شود. برای مثال، کودکی که دور کلاس میچرخد و یا قابلیت یک جا نشستن را ندارد و مزاحم فعالیت های دیگر بچه ها میشود، طبیعتاً چهره ی محبوبی در مقابل دیگر بچه ها نخواهد بود. کودک شما ممکن است کله شق و یا بی میل به یادگیری خطاب شود. اما در نظر داشته باشید که تمام بیش فعالها فعالیت بدنی زیادی ندارند و بعضی ها ممکن است حتی بی تحرک باشند.

دیدگاهتان را بنویسید