مشاوره بیش فعالی - مجله بیش فعالی ایران مشاوره بیش فعالی با روانشناسانی خبره

مشاوره بیش فعالی

مشاوره بیش فعالی

مشاوره بیش فعالی ، خدمتی تخصصی از مجله بیش فعالی ایران است.

شما میتوانید از طریق آیکون سمت راست صفحه ، از طریق پیام رسان واتس اپ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید.

همچنین میتوانید از طریق ارسال پیام به شماره زیر با مشاورین ما در ارتباط باشید:

09014526347

مشاوره بیش فعالی چیست؟

یکی از شایع ترین اختلالات که در کودکی برای افراد به وجود می آید، اختلال در توجه و بیش فعالی می باشد. کودکانی که بیش از حد تحرک دارند، حواس پرت هستند و به صورت ناگهانی کاری را انجام می دهند، بیش فعال نامیده می شوند. این کودکان بسیار باهوش هستند اما به دلیل اختلال نقص توجه، ADHD موفقیت کمی در زندگی تحصیلی خود به دست می آورند.
ADD یک نوعی اختلال مربوط به ADHD است که کودکان ممکن است به آن مبتلا شوند. کودکان ADD کم توجهی بیشتری نسبت به بیش فعالی دارند و ممکن است از نظر فعالیت، بیش فعالی نداشته باشند.
شما می توانید به راحتی بسیاری از این کودکان را در بین خانواده ها مشاهده کنید. کودکانی که بیش فعالی دارند، استعداد بسیار بالاتری نسبت به هم سن و سالان خود دارند، اما در عین حال نمی توانند حواس خود را جمع کنند. به همین سبب احتمال موفقیت آن ها در کار و تحصیل پایین می آید. اما این مسئله جای نگرانی ندارد زیرا در حال حاضر والدین می توانند با کمی توجه، این کودکان را کنترل کنند. این کنترل باعث می شود که بتوان استعداد و هوش کودکان بیش فعال را هدایت کرد تا آن ها در آینده به موفقیت برسند.

نشانه های بیش فعالی ADHD و ADD چیست؟ (مشاوره بیش فعالی)


اختلال نقص در توجه و بیش فعالی ADHD از جمله مشکلاتی است که علائم و نشانه های بسیار زیادی دارد و والدین با کمی توجه می توانند این نشانه ها را در کودکان خود تشخیص دهند. از مهم ترین و اصلی ترین این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برای کودکان که بیش فعالی دارند، مشکل است که به صورت کامل به حرف دیگران گوش کنند و به صورت مداوم حرف آن ها را قطع می کنند و خودشان جمله را تمام می کنند.
 • این کودکان بسیار فراموش کار هستند و مدام وسایل شان را گم می کنند.
 • بیش فعالی در کودکان باعث می شود که آن ها بی دقت شوند و توجه بسیار کمی به جزئیات داشته باشند. . این امر در مورد کارهایی که مورد علاقه شان نیست، بیشتر رخ می دهد.
 • حواس پرتی در کودکانی که بیش فعالی دارند، بسیار دیده می شود.
 • فعالیت بیش از حد این کودکان بسیار به چشم افراد می آید. به این صورت که این کودکان نمی توانند در مکانی آرام بگیرند.
 • این کودکان سریع از کوره در می روند و به سرعت عصبانی می شوند.
 • تصمیم گیری سریع از دیگر نشانه های این کودکان می باشد.

اما کودکانی که به ADD مبتلا هستند، بیشتر دچار کم توجهی می شوند و فعالیت چندانی ندارند. از مهم ترین نشانه ها و علائم مربوط به مشکل ADD می توان به فراموشکاری زیاد این کودکان، بی نظم بودن آن ها، خیال پردازی، کم حوصله و بی میل بودن، ناتوانی در انجام تکلیفات و … اشاره کرد.

بیش فعالی و والدین (مشاوره بیش فعالی)

خانواده هایی که با بیش فعالی کودکان خود روبرو هستند باید سعی کنند صبور تر باشند و قدرت درک خود را بالا ببرند. کودکان بیش فعال و کم توجه توانایی برنامه ریزی کردن و تمرکز کردن ندارند به همین سبب والدین باید این قسمت از تصمیم گیری را بر عهده گرفته و به آن ها کمک کنند. کنترل کردن فعالیت های کودکان و راهنمایی های شما می تواند تا حد زیادی به آن ها کمک کند.

همانطور که گفتیم والدین باید در برخورد با این کودکان بسیار صبور باشند. زیرا این کودکان به حرف والدین زیاد گوش نمی دهند و یا اعمالی را انجام می دهند که شما در برابر دیگران احساس خجالت می کنید. اما باید بدانید که این کودکان هیچ کدام از این کار ها را عمدی انجام نمی دهد. به همین سبب باید در مقابل آن ها صبور باشید تا به مرور زمان این بیش فعالی و کم توجهی کاهش یابد.

علاوه بر آن به دلیل نداشتن تمرکز کافی و کم توجهی در امور درسی، این کودکان ممکن است نمره های پایین تری را نسبت به هم کلاسی های خود داشته باشند. شما باید این مورد را درک کنید و به آن ها زمان بدهید و روی آن ها کار کنید تا بتوانند حواس خود را به خوبی جمع کنند.

نکات تربیتی مهم در مورد کودکان بیش فعال

خانواده هایی که کودکان بیش فعال و کم توجه دارند، مسئولیت سنگین تری خواهند داشت. این خانواده ها باید نکات تربیتی مختلفی را در نظر داشته باشند که بتوانند کودکان خود را به صورت بهتری کنترل کنند. از مهم ترین این نکات تربیتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کودکان را سرگرم نگه دارید.

اگر می خواهید از هرج و مرج جلوگیری کنید، حتما کودک خود را سرگرم نگه دارید. کودکانی که بیش فعالی دارند، در زمان بیکاری مشکلات بیشتری را به وجود می آورند. زیرا در آن زمان نمی دانند که چه کاری انجام دهند و در عین حال آرام نیز نمی گیرند. به همین سبب او را سرگرم کنید و کار هایی را مشخص کنید که او انجام دهد. علاوه بر آن شما می توانید با نام نویسی او در کلاس های مختلف، توجه او را بیشتر کنید و او را سرگرم نگه دارید. بازی های رایانه ای خشن را از کودک بیش فعال خود دور کنید تا تاثیر منفی روی او نگذارد.

 • قوانین خانواده را به صورت واضح برای او بیان کنید. (مشاوره بیش فعالی)

باید با کودک صحبت کرده و به او بفهمانید که خانواده ی شما قوانین مربوط به خود را دارد و کودک حتما باید آن ها را رعایت کند. شما می توانید این قوانین را روی کاغذ بنویسید و در قسمتی از خانه قرار دهید تا کودک بتواند آن ها را ببیند. کودکانی که بیش فعالی دارند، به قانون مجازات و پاداش بسیار عکس العمل نشان می دهند. به همین سبب شما می توانید به راحتی از این قانون استفاده کرده و به هدف خود برسید.

 • تحسین و تشویق کودک بیش فعال تاثیر بسیار مثبتی دارد.

کودکانی که با کم توجهی و بیش فعالی روبرو هستند، به دلیل کار هایی که به صورت غیر عمد انجام می دهند، مورد انتقاد زیادی قرار می گیرند. این انتقادات می تواند تاثیرات منفی روی کودک داشته باشد و رفتار او را بدتر کند. این کودکان به تشویق و تحسین نیازمند هستند. تشویق شما می تواند تمرکز و توجه آن ها را افزایش دهد و سعی کند کاری را انجام دهد که دوباره مورد تشویق شما قرار بگیرد.

 • کودکان که بیش فعالی دارند باید فعالیت فیزیکی داشته باشند. (مشاوره بیش فعالی)

یکی از بهترین نکات تربیتی در مورد کودکان دارای بیش فعالی، نام نویسی آن ها در کلاس های ورزشی و کلاس هایی است که فعالیت فیزیکی بالایی داشته باشند. این فعالیت ها باعث می شود که آن ها تمرکز بیشتری روی کار های خود پیدا کنند و افسردگی آن ها نیز از بین برود. علاوه بر آن انرژی بالای آن ها نیز به خوبی تخلیه می شود.