قرص ریسپریدون - مجله بیش فعالی ایران

قرص ریسپریدون ، قرصی است که برای درمان پرخاشگری و بیقراری کودکان بیش فعال تجویز میشود. این قرص، در اصل برای روان پریشی (عدم توانایی تشخیص حقیقت از خیال) کودکان تجویز میشد ، ولی امروزه بخاطر اثر موفقش در آرام کردن کودکان به کرات برای بیش فعالی تجویز میشود. مکانیسم عملکرد آن کاملاً روشن نیست ، اما اعتقاد بر این است که به عملکرد آن به  بازجذب کننده ی  دوپامین و  سروتونین مربوط است .طبق تحقیقی که در دانشگاه شهید بهشتی انجام شده است ، تفاوتی بین درمان کودکان بیش فعال با قرص متیل فنیدیت (ریتالین) یا قرص ریسپریدون دیده نشده است.

قرص ریسپریدون

عوارض قرص ریسپریدون :

قرص ریسپریدون ، میتواند عوارض جانبی داشته باشد، برای همین کودک باید مرتب توسط پزشک بررسی شود. عوارض محتمل عبارت اند از :

  • خواب آلودگی
  • سرگیجه
  • سبک سری
  • راه افتادن آب دهان
  • چاقی
  • خستگی

لازم به ذکر است، موارد بالا ممکن است احتمال افتادن شخص به زمین را بیشتر کنند. در نظر داشته باشید قرص ریسپریدون ، زمانی مفید است که سودش بیشتر از عوارض جانبی اش باشد. اثرات این قرص در زمان بارداری هنوز به طور کامل بررسی نشده است.

تداخلات دارویی

این قرص ، با داروهای زیر تداخلات خطرناکی دارد ، پس پینشهاد میشود از استفاده ی هم زمان آنها خودداری شود

tramadol

oxycodone

Lexapro (escitalopram)

citalopram

نکاتی قبل از استفاده از قرص  :

بیماری قلبی ، فشار خون بالا ، مشکلات ریتم قلب ، سابقه سکته یا حمله قلبی

دیابت (یا عوامل خطر مانند چاقی یا سابقه خانوادگی دیابت)

تعداد گلبولهای سفید کم

بیماری کبد یا کلیه

تشنج

سرطان پستان؛

تراکم معدنی کم استخوان ؛

مشکلات بلع

بیماری پارکینسون

کمبود آب

قرص ریسپریدون

قرص ریسپریدون و بیش فعالی

در نظر داشته باشید ، قرص ریسپریدون یکی از قرص های اصلی درمان بیش فعالی نیست. بلکه بخاطر اثراتی که در بعضی تحقیقات از خود نشان داده برای بیش فعالی کودکان تجویز میشود. این قرص ، معمولا برای آرام کردن کودکانی استفاده میشود که رفتار های خطرناکی از خود بروز میدهند. رفتار هایی که شاید برای خودشان یا باقی افراد خطرناک باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید