عوارض دراز مدت ریتالین - مجله بیش فعالی ایران - آیا ریتالین بی خطر است؟

تحقیقاتی که در حوزه ی عوارض دراز مدت ریتالین انجام شده است با هم متفاوت بوده و گاه نتایج متناقض را ارایه میدهند. در این مقاله قصد داریم مختصری از این تحقیقات را بررسی کنیم :

تحقیق اول : عوارض دراز مدت ریتالین خطرناک است

تحقیقات موسسه ملی سو مصرف مواد مخدر آمریکا ، نشان داده ریتالین بسیار مخرب تر از آن است که قبلاً تصور میشد. ریتالین می تواند تغییرات عصبی و فیزیکی ایجاد کند و باعث تغییر اثرات ساختاری و بیوشیمیایی برخی مناطق مغز شود. این تغییرات حتی خطرناک تر از کوکائین است. تحقیق دیگری که توسط Joan Baizer از دانشگاه بوفالو انجام شده نشان میدهد ریتالین توانایی ایجاد تغییرات طولانی مدت در ساختار و عملکرد سلول های مغزی را دارد. همچنین طبق این تحقیق این قرص میتواند باعث اختلالات روانی مثل افسردگی شود و به قسمت لوب پیشانی مغز آسیب بزند.

عوارض دراز مدت ریتالین

تحقیق دوم: ریتالین خطرناک نیست

به گزارش Oxford treatment ، بسیاری از شواهد نشان می دهد که عوارض دراز مدت ریتالین برای درمان بیش فعالی بسیار کم است و این دارو خطرناک نیست. از فواید ریتالین در دراز مدت ، میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • بهتر شدن عملکرد شخص و کاهش نشانه های بیش فعالی او
  • کاهش اختلالات مرتبط به سرکشی
  • بهتر شدن عملکرد آموزشی
  • پیشرفت در مسائل اجتماعی
  • بالا رفتن عزت نفس
عوارض دراز مدت ریتالین
عوارض دراز مدت ریتالین

جمع بندی

از آنجا که متابولیسم بدنی هر شخص با دیگری متفاوت است، نتیجه گیری این که آیا ریتالین در دراز مدت برای شما خطرناک است یا خیر بسیار سخت است. ولی در نظر داشته باشید اگر بیش فعالی را از ترس عوارض داروهایش درمان نکنید، عوارض اجتماعی و شخصی بیشتری را در زندگی تجربه خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید