درمان بیش فعالی : رفتار درمانی شناختی یا داشتن مربی ؟ - مجله بیش فعالی ایران

درمان بیش فعالی : رفتار درمانی شناختی یا داشتن مربی ؟

درمان بیش فعالی هم به وسیله ی رفتار درمانی شناختی و هم داشتن مربی ، برای بزرگسالان استفاده میشود. در این مقاله ، به تفاوتها ، شباهت ها و تاثیر گذاری این دو مقوله پرداختیم.

 مقدمه

تقریباً یک پنجم کل بزرگسالان بیش فعال ، رفتار درمانی شناختی (CBT) و / یا داشتن مربی را امتحان کرده اند. دو درمان طبیعی محبوب که طبق آمار ، ۴۱% بیش فعال ها آن را بسیار موثر دانسته اند. رفتار درمانی شناختی یا CBT (Cognitive behavioral therapy) یک روش کوتاه مدت و هدف محور روانشناسی است که قصد تغییر الگوهای منفی فکری را دارد. مردم همچنین در CBT احساسات منفی نسبت به خودشان ، توانایی ها و آینده شان را نیز تغییر میدهند. رفتار درمانی با شواهد بالینی و نتایج تحقیقات، به نوع یک درمان واقعی ثابت شده است بخصوص برای بیش فعال ها. حدود نیمی از بیش فعالها تایید کرده اند که بعد از CBT، عزت نفس ، بهره وری و شادی بیشتری را تجربه کرده اند.

داشتن مربی بیش فعالی (ADHD coaching) به معنای داشتن یک همکاری مشترک مداوم است که هدفش خودآگاهی ، خود تنظیمی و ابتکار عمل بیشتر است. ADHD coaching بر پایه ی پذیرش بی قید و شرط و قدردانی از توانایی های و نقاط قوت شخص بیش فعال انجام میشود. هدف داشتن مربی بیش فعالی ، قادر کردن بیش فعالها برای دستیابی به اهداف شخصی و شغلی توسط استراتژی هایی است که به طور سفارشی برای ذهن آنها ساخته شده است.

درمان بیش فعالی

درمان بیش فعالی : رفتار درمانی شناختی (CBT)

رفتار درمانی شناختی (CBT) ، یک اصطلاح برای مجموعه اقدامات مداخله ای برای درمان اضطراب ، بیش فعالی و دیگر اختلالات روانی است. روش درمانی CBT برای هر شخص متفاوت است، ولی تمام روش ها روی شناخت ها ، افکار و رفتارها تمرکز دارند. رفتار درمانی شناختی باعث میشود بیمار با افکار و احساسات خود ارتباط برقرار کند و بیاموزد که چگونه قسمت های مخرب و ناکارآمد آن را حذف کند. رفتار درمانی شناختی ، بیشتر مربوط به تصحیح افکار در مورد چگونگی سازماندهی ، اولویت بندی و برنامه ریزی است.

درمان بیش فعالی : داشتن مربی بیش فعالی (ADHD coaching)

در حالی که بیش فعالی می تواند بر سطح انرژی و خلاقیت افراد تأثیر مثبت بگذارد، ولی از آن طرف میتواند در زندگی آنها نیز ایجاد چالش کند. چالش هایی مثل پاسخ دادن به ایمیل ها ، انجام به موقع کارها یا پیروی از دستورالعمل ها.

مربی بیش فعالی ، یک متخصص آموزش دیده است که با نوجوانان و بزرگسالانی که بیش فعالی دارند کار می کند تا چالش های زندگی آنها را مستقیماً برطرف کند. مربی بیش فعالی ، میتواند به پیشرفت و تقویت مهارت ها زیر کمک کند:

درمان بیش فعالی

مهارت سازمان دهی :

مدیریت زمان ، مدیریت وظایف و پروژه ، گردش کار ، اولویت بندی ، ثبت سوابق ، انجام دادن چند کار به طور همزمان و سازماندهی منزل یا محل کار همه جز این مورد هستند.

مدیریت احساسات:

مهارت هایی مثل بهبود عزت نفس، کاهش استرس و اضطراب و توانمند سازی شخصی

پرورش مهارت های جدید:

آموختن مهارتهای ارتباطی و اجتماعی ، مهارت حل مسئله، حل کشمکش های بین فردی، وقت شناسی و سخنرانی در جمع

دستیابی به اهداف:

سبک زندگی سالم ، موفقیت شغلی ، مدیریت خانه ، مسؤلیت پذیری و داشتن انگیزه

سخن آخر

موارد بالا ، تماما میتوانند مفید باشند ، اما باید در نظر داشته باشید که دارو ، تاثیر گزاری زیادی در بهبود نشانه ها بزرگسالان دارد و در کنار موارد بالا ، میتواند فوق العاده باشد.

درمان بیش فعالی با ریتالین

 

منبع :

Healthline 

 

دیدگاهتان را بنویسید