بیش فعالی بزرگسالان : درمان - مجله بیش فعالی ایران

درمان بیش فعالی بزرگسالان حول سه محور دارو، آموزش و یادگیری مهارتها میچرخد. اما این نکته رو در نظر داشته باشید که بیش فعالی بزرگسالان درمان ندارد. این درمانها تنها برای کنترل بیماری و کاهش نشانه ها انجام میشود.

درمان بیش فعالی بزرگسالان توسط دارو

داروهای بیش فعالی به دو گروه تقسیم میشوند : داروهای محرک و داروهای دیگر. شما با نظر پزشکتان میتوانید داروی مناسب خود را پیدا کنید. اثر داروهای بیش فعالی در هر شخص متفاوت است.

دارهای محرک:

نقش اصلی داروهای محرک بالا بردن و کنترل گیرنده های عصبی است. داروهایی که یا متیل فنیدات (با نام تجاری ریتالین) هستند یا آمفتامین. این داروها معمولا توسط پزشک برای بیش فعالی تجویز میشود.

داروهای غیر محرک زمانی مورد استفاده قرار میگیرند که بیماران بخاطر مشکلات پزشکی دیگر یا عوارض قرصهای محرک نمیتوانند از آنها استفاده کنند. قرص هایی مثل آتوموکستین یا بوپروپیون جز این دسته هستند. لازم به ذکر است این داروهای اثرات ضعیف تری نسبت به محرکها از خود نشان میدهند و زمان مورد نیاز برای نشان دادن اثر خیلی دیر تر از محرک ها هست.

بیش فعالی بزرگسالان

درمان بیش فعالی بزرگسالان با روان درمانی

روان درمانی یکی دیگر از راههای کمکی برای درمان بیش فعالی بزرگسالان است. در این درمان، بیمار مهارتهایی برای کنترل این بیماری فرا میگیرد.

این مهارتها شامل :

  • مدیریت زمان و مهارتهایی برای منظم بودن
  • آموزش برای کاهش رفتارهای تکانشی ( بدون فکر)
  • افزایش مهارتهای حل مسئله
  • کنار آمدن با شکست های تحصیلی، کاری یا اجتماعی که شخص قبلا تجربه کرده است
  • فراگیری راه هایی برای ارتقا رابطه با خانواده، همکاران و دوستان
  • فراگیری استراتژی هایی برای کنترل عصبانیت.

از دیگر راه های درمان میتوان به ورزش کردن اشاره کرد. ورزش منجر به ترشح دوپامین میشود که در ذهن بیش فعالها کمتر از بقیه ترشح میشود. همچنین ورزش کردن از نظر روحیه نیز موثر است.

 

بیش فعالی بزرگسالان

منبع مقاله : mayoclinic و helpguide

 

دیدگاهتان را بنویسید