تاریخچه بیش فعالی - مجله بیش فعالی ایران

تاریخچه بیش فعالی ، به طور رسمی در سال ۱۲۸۱ شمسی (بیش از صد سال پیش) آغاز شد. George Still که پزشک متخصص اطفال انگلیسی بود عبارتی به نام “نقص غیر عادی کنترل اخلاقی در کودکان” را برای اولین بار مطرح کرد. او کودکانی رو یافت که نمیتوانستند مانند باقی بچه ها رفتارهایشان را کنترل کنند، ولی در عین حال باهوش بودند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ، قرص Benzedrine را در سال ۱۳۱۵ برای درمان بیش فعالی تایید کرد. کودکان پس از مصرف این قرص ، بهبود نسبی در مدرسه و خانه پیدا کردند.در ابتدا ، بیش فعالی در لیست اختلالات DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی) قرار نگرفت. بلاخره در سال ۱۳۴۷ ، بیش فعالی با نام hyperkinetic impulse disorder یا (اختلال تکانشگری و فعالیت زیاد) وارد این لیست شد تا تاریخچه ی بیش فعالی، شکلی تازه ای به خود بگیرد.

تاریخچه بیش فعالی
تاریخچه بیش فعالی

تاریخچه بیش فعالی

زمانی که FDA ، قرص ریتالین را در سال ۱۳۳۴ تایید کرد ؛ این بیماری وارد مرحله ی تازه ای شد. این قرص هنوز هم در حال تجویز است و به عنوان مهمترین داروی بیش فعالی در نظر گرفته میشود. در سال ۱۳۵۹ ، نام بیش فعالی مجددا تغییر کرد. در لیست DSM این اختلال با نام ADD یا attention deficit disorder (اختلال نقص توجه) معرفی شد. علت آنکه دانشمندان فعالیت زیاد یا بیش فعالی را از نام این اختلال حذف کردند این بود که آنها در آن زمان باور داشتند که فعالیت زیاد از نشانه های این اختلال نیست. در سال ۱۳۶۶ شمسی ، مجددا نام بیش فعالی تغییر کرد. این بار به نام ADHD (اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی). این بار بی توجهی ، تکانشگری و بیش فعالی در کنار هم قرار گرفتند.

تاریخچه بیش فعالی

اوایل دهه ی هفتاد بود که موارد تشخیص بیش فعالی در دنیا افزایش یافت. سه علت را میتوان در این امر مشاهده کرد :

  1. پزشک ها دیگر قادر بودند تا بیش فعالی را تشخیص دهند.
  2. والدین بیشتری نسبت به بیش فعالی آگاه شده بودند
  3. بچه های بیشتری با بیش فعالی به دنیا میامدند
تاریخچه بیش فعالی
تاریخچه بیش فعالی

سخن آخر

دانشمندان در تلاشند تا علل بیش فعالی و همچنین درمان های احتمالی را شناسایی کنند. تحقیقات نشان داده که بیش فعالی ارتباط بسیار زیادی با ژنتیک دارد. کودکانی که والدین یا خواهر و برادرشان به این اختلال مبتلا هستند ، بیشتر در معرض بیش فعالی هستند. امید است روزی درمانی برای بیش فعالی یافت شود.

 

منبع : Healthline

دیدگاهتان را بنویسید