بیش فعالی جنسی چیست ؟ - بررسی علل، نشانه و درمان بیش فعالی جنسی - مجله بیش فعالی ایران

بیش فعالی جنسی چیست ؟

Hypersexuality یا بیش فعالی جنسی ، به نیاز مکرر و ناگهانی به رابطه جنسی گفته میشود. هنوز در مورد این مسئله که آیا بیش فعالی جنسی یک اختلال ذهنی است ، بحث وجود دارد. اصطلاح نیمفومانیا (Nymphomania) نیز به این نیاز مکرر دلالت دارد.

بیش فعالی جنسی ممکن است نشانه ای از یک اختلال دیگر باشد. اختلال هایی مثل دو قطبی بودن و یا سندروم Klüver–Bucy. همچنین این بیش فعالی ممکن است بخاطر عوارض جانی بعضی از داروها (برای مثال داروهای پارکینسون) ایجاد شود.

بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارن که ریشه این بیش فعالی به بیماری OCD یا اختلال وسواس فکری عملی برمیگردد. شاید هم این تکانش گری نشانه ای از اختلال ADHD/ADD (بیش فعالی / نقص توجه) باشد. البته بسیاری از متخصصین این حوزه تفسیرهای گفته شده را باور ندارند.

آنها بر این باورند که این برچسب ها ، به خاطر عدم علاقه جامعه به این گونه افراد زده میشود.
هنوز هیچکس دلیل قاطع ایجاد این حس (بیش فعالی جنسی) در افراد را نمیداند. همچنین تفاوت دقیقی بین کلمه بیش فعالی جنسی و خودارضایی افراطی یا روابط متعدد جنسی وجود ندارد.

بیش فعالی جنسی چیست
بیش فعالی جنسی چیست

علل ایجاد بیش فعالی جنسی چیست ؟

اختلاف نظر در مورد ریشه این بیش فعالی جنسی بسیار زیاد است. گروهی بر این باورند که علت این امر، ژن ها دخیل در بیماری زوال عقل است. توضیح بیولوژیک این امر نیز بر باور این متخصصین ، قسمتی از مغز است که به میل جنسی مربوط است. افرادی که این قسمت مغزشان آسیب دیده و یا کوچکتر از اندازه معمول است، رفتار های پر خطر جنسی و بیش فعالی در این زمینه را دارا می‌باشند.

کسانی که در گذشته عمل پر خطر لوبوتومی روی آنها انجام میشد، نشانه هایی شبیه به افراد بیش فعال جنسی از خود نشان میدادند. همچنین در معرض هورمونهای virilising (مردانه) در کودکی یا رحم نیز ممکن است به این بیش فعالی مربوط باشد.

در تحقیقی دیگری که به تازگی انجام شد ، تستوسترون یکی از عوامل نیاز جنسی این افراد بود. یعنی تستوسترون نقش اصلی را در این میان بازی نمیکند. حالتی که بعضی از افراد پس از مصرف دارو های محرک دوپامین (مثل قرص ریتالین یا قرص ویوانس ) از خود نشان میدهند، شبیه بیش فعال های جنسی است.

بیش فعالی جنسی به عنوان یک اختلال

بیش فعالی جنسی ممکن است نشانه ای از اختلالات دیگر باشد. بعضی از افراد با اختلال شخصیتی مرزی ممکن است به بیش فعالی جنسی نیز مبتلا باشند ( اگر بیش فعالی جنسی را یک اختلال بدانیم). علت این امر هم تکانشگری ، اغوا کنندگی و میل جنسی بالای آنهاست. بعضی از کسانی که به نقص توجه و یا بیش فعالی مبتلا هستند ، از رابطه جنسی برای فرار از تکانشگری استفاده میکنند. چون رابطه جنسی باعث ایجاد اندورفین میشود و این گیرنده عصبی باعث کاهش حس تکانشگری و بی قراری در بیش فعال ها میشود.

رابطه ADHD/ADD و بیش فعالی جنسی

به گزارش Pubmed، نشانه های اختلال نقص توجه (ADHD/ADD) ، ممکن است نقش مهمی در شدت بیش فعالی جنسی بازی کند. هم در مردان و هم در زنان. متاسفانه این تحقیق ناقص است و تا به امروز تحقیقات زیادی در این مورد صورت نگرفته است. مثلا تحقیقات ناقص و کمی در مورد اینکه آیا قرص ویوانس باعث این بیش فعالی جنسی میشود یا خیر  انجام شده است.

مجله بیش فعالی ایران

دیدگاهتان را بنویسید