ازدواج با افراد بیش فعال - مجله بیش فعالی ایران

ازدواج با افراد بیش فعال شاید کمی متفاوت با ازدواج با سایرین باشد. همسر شما ممکن است عاشق شما باشد، اما نشانه های بیش فعالیش نیز شاید به زندگی شما وارد شود. او ممکن است شما را نادیده بگیرد، زمان از دستش در برود یا خانه را ترک کند. به گفته ی دکتر ویس، افراد علاقه مند به قرار گذاشتن با اشخاص بیش فعال هستند، چون آنها فعال، جذاب و خوش مشرب هستند. اما در ازدواج همه چیز متفاوت خواهد شد. برویم مثال جسیکا و الکس را با هم بخوانیم.

مثالی از ازدواج با افراد بیش فعال

جسیکا و الکس در نگاه اول عاشق هم شدند. الکس خونگرم، بامزه، جذاب و خوش برخورد بود. زمانی که الکس از مشکل بیش فعالیش به جسیکا گفت او ناراحت نشد. چون الکس در دانشکده ی حقوق موفق بود و چیزی در زندگی اش غیر عادی به نظر نمیرسید. اما کم کم بعد از ازدواج نشانه های بیش فعالی در زندگی آنها هویدا شد. روش الکس برای مقابله با نشانه های بیش فعالیش، یک برنامه ریزی و مرتب بودن سفت و سخت بود. از میز کارش تا کشو همه چیز باید سر جایش قرار میگرفت و اگر جسیکا کمی آنها را جابه جا میکرد فریاد الکس سر به فلک میزد. اکس در مورد حساب های بانکیش نیز اینقدر سفت و سخت رفتار میکرد.

{{ آیا بیش فعالی دارید ؟ در تست بیش فعالی شرکت کنید }}

مشکل “اوهوم”

جسیکا همیشه به الکس میگوید : “عزیزم آشغالا رو بیرون میبری؟” و الکس بیش فعال جواب میدهد: اوهوم ! . پس از گذشت سه ساعت هنوز آشغالها کنار آشپزخانه است. جسیکا این مسایله را به خودش مگیرد و فکر میکند همسرش او را نادیده میگیرد یا به او توجه نمیکند. این مسایل جسیکا را عصبانی میکند. این آغاز یک جر و بحث و بگو مگو است.

راه حل های این مشکل :

  • وقتی از همسرتان درخواست انجام کاری دارید او را لمس کنید. بیش فعال ها وقتی که چند حسشان درگیر یک مساله شود بهتر کار میکنند.

  • با همسراتان موقع صحبت تماس چشمی بر قرار کنید

  • به او محدودیت زمانی دهید ( نه به لحن بد) : مثلا به او بگویید حس بهتر دارید اگر تا ساعت ۳ آشغالها را بیرون ببرد

  • اگر لازم است بارها به او یک مساله را یاد آوری کنید.

دکتر رابرت می گوید: همسران افراد بیش فعال باید بدانند که سطح تمرکز آنان بسیار سطحی است. فرد بیش فعال اقداماتی از قبیل مثال بالا را از روی عمد انجام نمیدهد، و این نکته نباید دلیلی برای ایجاد مشکل در ازدواج شود.

 

ازدواج با افراد بیش فعال
ازدواج با افراد بیش فعال

مشکل رفتار بدون هدف در ازدواج با افراد بیش فعال

تصور کنید شما ساعت ۷ شب بلیط سینما دارید و الان ساعت ۲ است. شما کارهای دیگری هم دارید که قصد انجام آن ها را تا ساعت ۷ دارید و آنها را طبق اولویت طبقه بندی میکنید. این بهترین روش انجام کارهاست. درست است ؟ اما برای یک بیش فعال اینگونه نیست ! ممکن است ساعت ۴ یک بیش فعال شروع به انجام کاری کند که اصلا اولویت نیست! چرا که بیش فعال ها سیستم ساعتی متفاوتی دارند.

راه حل های این مشکل :

  • هر چند وقت یک بار کارها را با همسرتان چک کنید

  • سعی کنید که کارهایی که خیلی خسته کننده هستند ( مثل تمیزی خانه ) را به همسرتان نسپارید

  • عصبانی نشوید، عصبانی نشوید و عصبانی نشوید !

  • کارهای روزمره را به همسرتان یادآوری کنید . مدام بررسی کنید که آنها را انجام میدهد.

 

منبع : additudemag

دیدگاهتان را بنویسید