اختلال دو قطبی و بیش فعالی - مجله بیش فعالی ایران

اختلال دو قطبی و بیش فعالی ممکن است در کنار هم دیده شوند. بیماری اختلال دو قطبی، تغییر خلق در دو حالت مانیا و افسردگی است. دوره ی مانیا ، حالتی است که شخص احساس سرخوشی، خلاقیت و تمرکز بالا را تجربه میکند. این حس ممکن است چندین ساعت، چندین هفته یا چندین روز طول بکشد. شما در حالت مانیا حس بالا بودن و انرژی زیاد را تجربه میکنید. از سمت دیگر، شما در حالت افسردگی ، حس لذت نبردن از زندگی، گناه، نا امیدی و خواب آلودگی را تجربه خواهید کرد. بعضی اوقات نیز پیش میاید که شخص، دو حالت مانیا و افسردگی را همزمان تجربه کند.

در تست بیش فعالی شرکت کنید

اختلال دو قطبی و بیش فعالی

انواع اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی نوع یک

در اختلال دو قطبی نوع یک (که به آن به اختلال شیدایی- افسردگی نیز میگویند) شخص حداقل یک دوره ی شیدایی(مانیا) را تجربه میکند. آنها ممکن است حالت افسردگی را نیز تجربه کنند.

  • این افراد معمولا رفتارهای پرخطر زیادی را از خود بروز میدهند.
  • این افراد معمولا در زندگی و محیط کار با مشکلات زیادی رو به رو میشوند.
  • در موارد زیادی دیده شده که افرادی که اختلال دو قطبی نوع یک دارند، به تیرویید پرکار نیز مبتلا هستند.

اختلال دو قطبی نوع دو

در اختلال دو قطبی نوع دو، شخص اکثر اوقات دوره ی افسردگی را سپری میکند و هرزگاهی وارد مرحله ی مانیا میشود. در بسیاری از موارد، به اشتباه این بیماری افسردگی تشخیص داده میشود.

  • این افراد معمولا در حالت  مانیا، بیقراری، اضطراب، و افکار تکراری را تجربه میکنند.

اختلال دو قطبی و بیش فعالی

اختلال دو قطبی و بیش فعالی

زمانی که این دو بیماری با هم رخ دهند، متاسفانه شخص خطرات زیادتری را پیش رو دارد. درصد خودکشی در اشخاصی که به هر دو اختلال مبتلا هستند بیشتر گزارش شده است . همچنین سو مصرف مواد مخدر، الکل و دارو از این دسته افراد در مقایسه با کسانی که فقط بیش فعالی دارند بیشتر است.

منبع : WIkihow 

 

2 دیدگاه

  1. بقیش کجا بود تو اینستا گفتید ؟

دیدگاهتان را بنویسید