بیش فعالی خطرناک است؟ - بررسی بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان - مجله بیش فعالی ایران

اگر شما یا فرزندتان تشخیص بیش فعالی گرفته اید ، باید درمان را آغاز کنید. شاید با خود بگویید که مگر بیش فعالی خطرناک است ؟. در جواب باید بگوییم بله ! بیش فعالی درمان نشده میتواند خطرناک باشد و باعث بروز مشکلات حادی شود. بیش فعال ها به رفتارهای تکانشی و تمرکز کم معروف هستند. همین دو مورد میتواند باعث ایجاد مشکلاتی در بیش فعال ها شود.
بیش فعالی درمان نشده میتواند باعث بروز مشکلاتی در کودکی و یا بزرگسالی شود. در این مقاله قصد داریم این مشکلات را بررسی کنیم.

آیا برای کودکان، بیش فعالی خطرناک است؟

بیش فعالی خطرناک است

در کودکی بیش فعالی خطرناک است. چرا که کودک، مشکلاتی را در مدرسه و خوانواده تجربه خواهد کرد. در مدرسه ، توجه و تمرکز برای کودک بیش فعال سخت خواهد بود. این عدم تمرکز منجر به یاد نگرفتن مطالب و نمرات پایین میشود. همچنین کودک بیش فعال ممکن است در کنترل رفتار ها و هیجاناتش نیز مشکل داشته باشد.

کودکان بیش فعال معمولا نمیتواند هیجاناتشان را کنترل کند که این سندی بر این قضیه است که بیش فعالی خطرناک است. ممکن است کودک نتواند در شرایط حساس تصمیم درستی بگیرد که میتواند مسئله ای خطر آفرین باشد.همچنین کودک بیش فعال مهارت های لازم مثل به اشتراک گذاشتن اسباب بازی با دیگران، صبر برای نوبت و توانایی بازی مناسب با بقیه را ندارد. این ناتوانی اجتماعی میتواند باعث تنها ماندن کودک شود که افسردگی وعزت نفس پایین را در پی دارد.

آیا در دوره ی نوجوانی ، بیش فعالی خطرناک است؟

در نوجوانی نیز ، بیش فعالی خطرناک است. مشکلات بیش فعال ها که از کودکی شروع میشود معمولا تا آخر عمر ادامه پیدا میکنند. در نوجوانی ، مشکلات تحصیلی بخاطر سختتر شدن دروس بیشتر میشود. این سن با خطر ترک تحصیل برای بیش فعال های نوجوانان همراه است. همچنین اکثر بیش فعال ها در روابطشان موفق نیستند، آنها دوستان کمی دارند و در ایجاد رابطه با جنس مخالف نیز خیلی قوی عمل نمیکنند. این گروه از فراد با والدینشان نیز روابط خوبی ندارند.

در ضمن احتمال رخ دادن موارد زیر در بیش فعال ها بیشتر است:

  • سومصرف مشروبات الکلی
  • سیگار کشیدن
  • استعلام مواد مخدر
  • روابط جنسی پرخطر

همچنین در بیش فعال های دختر ، اختلالات خوردن نیز دیده میشود. علت این اختلال نیز معمولا افسردگی، اختلال دو قطبی و یا عزت نفس پایین است.

در این سن بیش فعال ها ممکن است گواهینامه بگیرند. طبق تحقیقات درصد تصادفات رانندگی در بیش فعال ها دو برابر باقی افراد است. پس، از این منظر نیز میتوان بیش فعالی درمان نشده را خطرناک ارزیابی کرد.

بیش فعالی بزرگسالان

بیش فعالی خطرناک است
بیش فعالی خطرناک است

اگرچه بعضی از علائم بیش فعالی ممکن است در بزرگسالی کمتر شود ، ولی هنوز در این دوران نیز بیش فعالی خطرناک است. اکثر بیش فعال های بزرگسال مشکل شغلی دارند. اگر آنها شغلی را نیز به دست بیاورند ، ممکن است آن را بخاطر بیش فعالی از دست بدهند. مشکلاتی که بیش فعال ها با آن دست و پنجه نرم میکنند شامل موارد زیر است :

  • به موقع سر کار رسیدن
  • انجام کارها در زمان مناسب
  • مرتب و منظم بودن
  • انتقاد پذیر بودن
  • کنار آمدن با همکاران

بیش فعال های بزرگسال همچنین مشکلات زیادی در روابطشان دارند. نرخ طلاق در آنها دو برابر باقی افراد است. این افراد ممکن است به شدت احساساتی باشند یا بیشتر از بقیه در روابطشان بحث و بگو مگو کنند. نرخ تصادفات رانندگی، قمار و مشکلات حقوقی نیز در افراد مبتلا به اختلال نقص توجه بیشتر است. شاید جالب باشد که بدانید ۲۵% تا ۴۰% زندانی ها به طور میانگین به این اختلال مبتلا هستند.

 

مقاله آخر : افراد معروف بیش فعال

دیدگاهتان را بنویسید